انجمن بهورزان
طرح نوشتن نامه به نمایندگان مجلس توسط بهورزان - نسخه قابل چاپ

+- انجمن بهورزان (http://behvarz.org/forum)
+-- انجمن: اطلاع رسانی بهورز (/forumdisplay.php?fid=21)
+--- انجمن: اطلاعیه و مناسبتها (/forumdisplay.php?fid=23)
+--- موضوعات: طرح نوشتن نامه به نمایندگان مجلس توسط بهورزان (/showthread.php?tid=122)طرح نوشتن نامه به نمایندگان مجلس توسط بهورزان - admin - ۶-۳-۱۳۹۱ ۱۰:۲۴ عصر

سلام به همه بهورزان زحمتکش و گمنام کشور
بر آن هستیم که بهورزان نامه ای جهت پیگیری طرح تعیین تکلیف دوره های آموزش تربیت بهورز وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی به صورت مستقل به نمایندگان مجلس بنویسند.
الف- بهتربن راه این هست که در هر شهرستان یک بهورز به عنوان نماینده نامه ای جهت ارسال به نماینده مجلس نوشته و آن را به امضای سایر بهورزان برساند.
ب- متن و فرمت نامه نیز باید یکسان باشد و همچنین در یک محدوده زمانی معین تحویل نمایندگان مجلس شود.


مشکلات این طرح:
1- اولین و عمده ترین مشکل عدم آگاهی سایر بهورزان از این طرح هست،که وظیفه ما و شماست که به سایر بهورزان از هر طریق که می توانیم اطلاع بدهیم.
2- متن نامه که با همفکری هم بهترین متن را آماده می کنیم و متن نهایی را در قالب یک فایل (وورد word) جهت دانلود و پرینت روی سایت قرار می دهیم.

منتظر نقطه نظرات شما هستیم.


اخبار تاسیس سازمان نظام بهورزی در رسانه ها که تا کنون به مرحله اجرا نرسیده است

1- طرح تاسیس سازمان نظام بهورزی و بهداشت تصویب شد
نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از بررسی طرح تاسیس سازمان نظام بهورزی و بهداشت در مجلس خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمدرضا رضایی کوچی در مراسم تجلیل از بهورزان اظهار داشت: باید ضمن نگاه به سختی کار بهورزان در نقاط محروم از خدمات پیشگامان عرصه سلامت تقدیر شود.

وی افزود: طرح تاسیس سازمان نظام بهورزی در دستور کار کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بود و ماه قبل به تصویب رسید.
نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خاطرنشان کرد: زمینه های تشکیل سازمان نظام بهورزی و بهداشت، روحیه خدمت‌رسانی مضاعف را در بهورزان ایجاد می کند. رضایی ابراز امیدواری کرد: با اجرا شدن طرح نظام بهورزان این گروه نیز به خواسته های معمول خود دست یابد. نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصریح کرد: بهورزان در خانه های بهداشت روستایی به نوعی پیام‌آوران عدالت و مهرورزی در عرصه سلامت جامعه به شمار می روند. وی تاکید کرد: آرمانهای انقلاب اسلامی توانسته است مسئولین را به دور ترین نقاط روستایی ببرد تا با تلاش های بهورزان به اقشارهای مختلف خدمت رسانی شود. رضایی عنوان کرد: با تصویب این قانون مشکلات کارکنان و پرسنل دانشگاهها و موسسات آموزش عالی از لحاظ حقوق و مزایا حل می‌شود.
منبع خبر:خبر گزاری مهر ۱۳۹۰/۰۷/۱۱

2- تصویب راه‌اندازی نظام بهورزی در کشور

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از تصویب تاسیس و راه‌اندازی سازمان نظام بهورزی کشور در این کمیسیون و ابلاغ آن به وزارت بهداشت خبر داد.
به گزارش قاصد به نقل از فارس، حسن تامینی عصر امروز در جمع بهورزان گیلان در سالن اجتماعات معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی استان اظهار داشت: حوزه بهداشت به حضور بهورزها براي آگاهي از مشكلات درماني روستاييان نياز دارد و با وجود اين افراد بهتر مي‌توان با مشكلات بهداشتي روستاها آشنا شد و آنها را برطرف كرد.
وی با اشاره به دغدغه بهورزان به‌منظور ساماندهی در یک تشکل صنفی و راه‌اندازی نظام بهورزی کشور افزود: سازمان نظام بهورزی در کمیسیون بهداشت تصویب شده و در مرحله نحوه اجرا به صورت نظام مستقل یا تلفیق آن با نظام پرستاری و بهداشت قرار دارد.
نماینده مردم رشت در مجلس گفت: پیگیری احتساب دو سال آموزش بهورزان به عنوان سنوات خدمت نیز در دستور کار کمیسیون و وزارت بهداشت قرار گرفته است.
وی با اشاره به نقش بهروزان در نظام سلامت گفت: بهورزان در زمینه گسترش بهداشت فعال هستند و همواره توانسته‌اند کمک بسیاری به نظام سلامت کنند.
تامینی بیان داشت: پس از استقرار برنامه نظام پزشك خانواده كه نتيجه آن جذب و آموزش بهورزان و دیگر نيروهاي لازم و همچنين راه‌اندازي خانه‌هاي بهداشت در مراكز بهداشتي درماني روستايي بود، شاهد پيشرفت شاخص‌هاي سلامت در کشور هستیم.
وی گفت: در قانون اساسي، سلامت به عنوان اصل مهم شناخته شده است و دولت مكلف به ارائه خدمات سلامت به مردم است.
نماینده مردم رشت در مجلس، مهم‌ترين رخداد در سال‌هاي اخير را استقرار نظام شبكه‌هاي بهداشتي درماني كشور دانست و تصریح کرد: این امر در زمان خود، انقلاب چشمگيري را در ارائه خدمات سلامت ايجاد كرد.
وی با بیان اینكه بهورزها در روستاها فعالیت‌ می‌كنند، اذعان داشت: در حال حاضر با وجود اجرای طرح پزشك خانواده همچنان بهورزها نقش خود را در روستاها به خوبی ایفا می‌كنند.
تامینی خاطرنشان کرد: پيگيري‌هاي لازم برای اجرايي شدن طرح جايگزيني سنوات آموزشي به سنوات خدمتي بهورزان صورت گرفته است تا براي اجراي طرح مذکور با وزارت بهداشت به توافق برسيم.
وی پیشگیری از شیوع بيماري در جامعه را از تلاش‌هاي بي‌دريغ بهورزان در مناطق روستاهاي کشور دانست و متذکر شد: خدمات بهداشتي ارائه شده به روستاييان توسط بهورزان نه تنها موجب سلامتي روستاييان مي‌شود بلکه به تامين سلامت جامعه شهري نيز کمک مي‌کند.
منبع:قاصد نیوز 1390/06/18


نمونه نامه بهورزان شهرستانهای گمیشان ، ترکمن ، کردکوی وبندر گز - admin - ۱۳-۳-۱۳۹۱ ۰۳:۱۱ عصر

باسمه تعالی

از : بهورزان شاغل در روستاهای شهرستان های گمیشان ، ترکمن ، کردکوی و بندرگز

به : جناب آقای دکتر نظری مهر نماینده محترم گمیشان ، ترکمن ، کردکوی و بندرگز

موضوع : درخواست پیگیری دوره های آموزشی بهورزان و قرار گرفتن شغل بهورزی در رده مشاغل سخت و زیان آور

با سلام و تحیات الهی خدمت نماینده فهیم و دلسوز شهرستان های گمیشان ، ترکمن ، کردکوی و بندرگز در مجلس شورای اسلامی جناب آقای دکتر نظری مهر و با آرزوی توفیقات روزافزون برای شما و سایر نمایندگان دلسوز و مردمی کشور عزیزمان ایران . با احترام به استحضار می رسانیم که بهورزان از اولین نیروهای زحمتکش و و فداکار حوزه سلامت می باشند که خدمات آموزشی و بهداشتی آنان در سطح روستاها بر کسی پوشیده نیست . در مقابل متاسفانه دو سال کامل دوره آموزشی آنان به عنوان سنوات خدمت محسوب نشده و مدرک ایشان حتی به صورت معادل نیز پذیرفته نمی شود .

ما بهورزان با شرایط سخت در محرومترین مناطق روستایی و در ساعات کاری طولانی 8 صبح تا 3/30 بعد از ظهر به اهالی محترم روستاها در زمینه هایی چون آموزش پیشگیری از بیماری ها ، مراقبت های دوران بارداری و بهداشت عمومی ، بهداشت حرفه ای ، پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری های مشترک دام و انسان ، بررسی وضعیت بهداشتی مراکز تولیدی و غذایی روستاها مشغول خدمت رسانی می باشیم در حالیکه خود در معرض ابتلا به انواع بیماری ها بوده ولی متاسفانه با این وجود شغل بهورزی جزء مشاغل سخت و زیان آور به حساب نمی آید .

لذا بدینوسیله از جنابعالی و سایر نمایندگان دلسوز و مردمی کشورمان استدعا داریم با پیگیری و رفع خلاء های قانونی شرایطی فراهم سازید تا :

1 - شغل بهورزان جزء مشاغل سخت و زیان آور محسوب گردد .

2 - دوره دو ساله آموزش تربیت بهورزان معادل یک مقطع تحصیلی محسوب گردد .

باشد که با پیگیری ، تصویب و اجرای این طرح برگ زرین دیگری از خدمات ارزنده شما و نمایندگان محترم در حافظه تاریخ کشورمان ثبت گردد و برای عمری دعای خیر ما و خانواده هایمان و جامعه بزرگ بهداشت و درمان کشورمان بدرقه راهتان گردد . ان شاءالله

ازطرف بهورزان شاغل درروستاهای شهرستان های گمیشان ، ترکمن ، کردکوی وبندر گز

28 بهمن 1390RE: طرح نوشتن نامه به نمایندگان مجلس توسط بهورزان - admin - ۱۷-۳-۱۳۹۱ ۰۲:۱۲ عصر

ظاهرا هيچ كدام از نماينده هاي بهورزي در شهرستانها مايل به نوشتن نامه نيستند
ما بهورزان بايد خودمان دست به كار شويم و حق و حقوقمان را فرياد بزنيم

يكي از بچه هاي بالا مي گفت بهورزان خيلي بي حال هستند، فكر كنم بايد حرفش رو تاييد كنم!!!!
آخه بي حالي تا كي؟

بيايد جلو و نظر بديد
شما رو كه اعدام نمي كنند


ضرورت نوشتن نامه به نمایندگان مجلس شورای اسلامی توسط بهورزان - admin - ۲۳-۳-۱۳۹۱ ۰۷:۳۲ عصر

با توجه به اظهارنظر کارشناسی درباره:«طرح تعیین تکلیف دوره های آموزش تربیت بهورز وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و رد کلیات این طرح ،
بایستی تمام بهورزان کشور نامه ای مجدد به نمایندگان شهرستان محل سکونت خود ارسال نمایند
متن نامه نیز به زودی پیوست می شود


نقل قول: اظهارنظر کارشناسی درباره:«طرح تعیین تکلیف دوره های آموزش تربیت بهورز وزارت بهداشت
مقدمه

بی‌شک را‌ه‌اندازی شبکه مراقبت‌های بهداشتی در کشور از جمله موفقیت‌های کشور در ایجاد و سازماندهی مراکز ارائه‌کننده خدمات است. بخشی از دستاوردهای نظام سلامت در دوران بعد از انقلاب‌، مستقیم یا غیرمستقیم متأثر از گسترش شبکه‌های بهداشت و درمان کشور و تلاش کارکنان این شبکه‌ها‌، به‌ویژه بهورزان می‌باشد.

جمعی از نمایندگان با استناد به برخی دلایل مبنی‌بر عدم تناسب میزان خدمات ارائه شده و مزایای دریافتی توسط بهورزان‌، طرح یک‌فوریتی تحت عنوان «تعیین تکلیف دوره‌های آموزش تربیت بهورز وزارت بهداشت‌، درمان و آموزش پزشکی» را به مجلس ارائه کرده‌اند که در ادامه به بررسی آن پرداخته شده است.موارد مطرح شده در طرح

در ماده واحده این طرح‌، امتیازات زیر برای بهورزان درنظر گرفته شده است:

1. دو سال دوره آموزش بهورزان به سنوات خدمتی اضافه و در زمان بازنشستگی لحاظ گردد،

2. شغل بهورزان جزء مشاغل سخت و زیان‌آور محسوب شود،

3. دوره تربیت بهورز معادل یک مقطع تحصیلی محسوب گردد،

4. وزارت بهداشت‌، درمان و آموزش پزشکی با همکاری وزارت علوم‌، تحقیقات و فناوری می‌توانند رشته بهورزی را در دانشگاه‌ها ایجاد و زمینه ادامه تحصیل بهورزان را فراهم نمایند.بررسی کارشناسی طرح

ایرادات طرح

1. مغایرت با ماده (105) قانون مدیریت خدمات کشوری

در ماده واحده این طرح آمده است که دو سال دوره آموزشی بهورزان به سنوات خدمتی آنها اضافه و در زمان بازنشستگی منظور گردد. در صورتی‌که براساس ماده (105) قانون مدیریت خدمات کشوری منظور از سابقه خدمت برای بازنشستگی، آن مدت از سوابق خدمت کارکنان می‌باشد که در حالت اشتغال به صورت تمام‌وقت بوده و کسورات مربوطه را پرداخت نموده یا می‌نمایند و همچنین در تبصره این ماده آمده است که مدت خدمت کارکنانی که در ابتدا یا حین خدمت به تحصیل مقاطع رسمی و آموزشی یا معادل آن اشتغال می‌یابند و از مزایای تحصیلات مربوطه بهره‌مند می‌شوند جزء سابقه خدمت برای بازنشستگی منظور نمی‌گردد. بهورزان نیز در طی این دو سال فقط کمک‌هزینه تحصیل دریافت می‌کنند و مستخدم دولت محسوب نمی‌شوند، لذا براین اساس، دوره‌های آموزشی بهورزی نیز نمی‌تواند جزء سنوات خدمت محسوب شود و تصویب این طرح به منزله اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری است.

2. مغایرت با اصول هفتادوپنجم و پنجاه‌ودوم قانون اساسی

براساس رویه شورای نگهبان، متن تبصره «4» مبنی‌بر اینکه اعتبار مورد نیاز برای اجرای قانون در سال‌‌های آینده در بودجه سالیانه کل کشور پیش‌بینی می‌گردد مغایرت با اصل هفتادوپنجم قانون اساسی را مرتفع نمی‌سازد و مغایر اصل پنجاه‌ودوم قانون اساسی مبنی‌بر تهیه لایحه بودجه توسط دولت تشخیص داده می‌شود. لذا در صورت تصویب طرح، باید منبع تأمین اعتبار آن برای تعداد حدود 30 هزار بهورز تعیین شود.3. عدم نیاز به قانونگذاری

الف) در تبصره «1» آمده است که شغل بهورزان جزء مشاغل سخت و زیان‌آور محسوب گردد. در صورتی‌که براساس ماده (76) قانون تأمین اجتماعی مصوب 1354و اصلاحات بعد از آن‌، تعیین مصادیق مشاغل سخت و زیان‌آور به‌عهده هیئت‌وزیران است و ضرورتی به قانونگذاری نیست. لذا وزارت بهداشت در صورتی‌که تشخیص دهد شغل بهورزی مصادیق مشاغل سخت و زیان‌آور را دارد، می‌تواند رأساً اقدام نماید. هرچند که طبق آیین‌نامه جذب بهورز این افراد بومی منطقه بوده و در آن منطقه ساکن هستند و شغل آنها شرایط خاص منطقه را به ایشان تحمیل نکرده است. ضمن اینکه شرایط کنونی روستاها با 30 سال پیش بسیار متفاوت شده و حتی بهورزان دیگر به منازل هم مراجعه نمی‌کنند، بلکه در خانه بهداشت به ارائه خدمات (واکسیناسیون‌، مراقبت‌های بارداری‌، ارائه خدمات پیشگیری از بارداری و...) می‌پر‌دازند.

ب) در تبصره «3» پیشنهاد شده است که رشته بهورزی در دانشگاه‌ها ایجاد شود تا زمینه ادامه تحصیل بهورزان فراهم شود. براساس قانون اهداف‌، وظایف و تشکیلات وزارت بهداشت‌، درمان و آموزش پزشکی و وزارت علوم‌، تحقیقات و فناوری‌، تصویب رشته‌های دانشگاهی براساس اعلام نیاز دستگاه‌های اجرایی و دانشگاه‌ها به‌عهده شورای‌ عالی گسترش آموزش عالی است و ضرورتی به قانونگذاری ندارد.

4. ابهام در ارائه مدرک تحصیلی

در تبصره «2» پیشنهاد شده است که دوره تربیت بهورز معادل یک مقطع تحصیلی محسوب شود که این امر نیاز به یک کار کارشناسی در وزارت بهداشت‌، درمان و آموزش پزشکی دارد تا بررسی شود که آیا محتویات بسته‌های آموزشی این دوره در حد واحد‌های دانشگاهی هست یا خیر و اگر هست چند واحد و در چه رشته‌ تحصیلی دانشگاهی قابل احتساب است؟ کمااینکه نتیجه بررسی مفاد آموزشی ارائه شده در طی دو سال به بهورزان‌، بیانگر آن است که به لحاظ علمی و کارشناسی‌، امکان احتساب آن به‌عنوان یک مقطع تحصیلی وجود ندارد. باید درنظر داشت که در صورت تصویب چنین طرحی‌، ابهاماتی از جمله ضرورت تغییر حکم بازنشستگی بهورزان بازنشسته قبل از تاریخ تصویب طرح نیز به‌وجود خواهد آمد و مستلزم تحمیل بار مالی به دولت و مغایر اصل هفتادوپنجم قانون اساسی است. اصولاً در سابقه نظام آموزشی کشور، تاکنون احتساب دوره آموزشی به‌عنوان یک مقطع تحصیلی دیده نمی‌شود.نتیجه‌گیری و ارائه پیشنهاد

براساس قوانین موجود، موارد قید شده در این طرح از جمله ‌تصویب رشته تحصیلی جدید‌، تشخیص مصادیق مشاغل سخت و زیان‌آور در حیطه اختیارات هیئت دولت و وزارت بهداشت‌، درمان و آموزش پزشکی است و تصمیم‌گیری در این موارد نیاز به قانونگذاری ندارد. لذا در صورت تشخیص وزارت بهداشت‌، درمان و آموزش پزشکی به‌ضرورت چنین امری‌ می‌تواند، رأساً اقدام نماید. ضمن اینکه می‌توان پیشنهاد کرد که برای ادامه تحصیل بهورزان در یکی از رشته‌های تحصیلی موجود و مرتبط با شرح وظایف آنها تسهیلاتی از قبیل سهمیه در آزمون ورودی‌ رشته‌های تحصیلی مذکور، درنظر گرفت که در این‌صورت طرح فعلی جوابگو نمی‌باشد.

درخصوص ماده واحده نیز به لحاظ ضرورت تأمین اعتبار منابع مالی مورد نیاز، نیاز به ارائه لایحه از طرف دولت به مجلس است.

از این منظر رد کلیات طرح پیشنهاد می‌شود.RE: طرح نوشتن نامه به نمایندگان مجلس توسط بهورزان - dehani - ۳۰-۳-۱۳۹۱ ۱۰:۰۰ صبح

نمونه نامه به نمایندگان مجلس شورای اسلامی

بسمه تعالی
شماره
تاریخ


نماینده محترم شهرستان جناب اقای درمجلس شورای اسلامی

ازبهورزان شهرستان

سلام علیکم
احتراما به استحضار جنابعالی می رسانیم که در 18 بهمن ماه سال 1390 باپیگیری بهورزان ونمایندگان محترم واعضای محترم کمیسیون بهداشت ودرمان احتساب دوره اموزش بهورزی جز سنوات خدمت و بهورزی جز مشاغل سخت وزیان اور با قید یک فوریت به تصویب نمایندگان ملت رسید وبرای بررسی بیشتر به کمیسیون بهداشت ودرمان ارجاع گردید وقید دوفوریت ان پس ازتایید درکمیسیون هنوز در صحن مجلس مسکوت مانده لذا خواهشمندیم پیگیری لا زم مبذول فرمایید
باتشکر بهورزان شهرستان


RE: طرح نوشتن نامه به نمایندگان مجلس توسط بهورزان - admin - ۳۰-۳-۱۳۹۱ ۱۰:۵۹ عصر

ضمن تشکر از توجه آقای دهانی از نمایندگان محترم بهورزی در استان سیستان و بلوچستان جهت نمونه متن کوتاه و مفید وی .

با اجازه بهورزان این متن به عنوان متن نهایی به صورت فایل ورد(Word) جهت دانلود در لینک زیر قرار گرفت.
از نمایندگان محترم بهورزی در شهرستانها تقاضای جدی داریم که این فایل را دانلود کرده و در سایز کاغذ A4 پرینت گرفته و حتی الاامکان امضای سایر بهورزان نیز گرفته شود و تحویل نماینده مجلس شهرستان محل خدمت گردد .
علت اینکه این نامه تایید گردید، اولویت و اهمیت درخواست بهورزان در متن نامه می باشد .


RE: طرح نوشتن نامه به نمایندگان مجلس توسط بهورزان - admin - ۱۳-۴-۱۳۹۱ ۰۲:۲۰ عصر

از ماست که بر ماست
از وقتی که این نامه برا دانلود گذاشته شده فقط دو بار دانلود شده و دیگر هیچ.
آخه چرا ما بهورزان این همه بی خیال هستیم
چرا یه کم از خودمون دفاع نمیکنیم
نمایندگان محترم بهورزی دارن تمام سعی و تلاش خودشون رو می کنن
حداقل ما این نامه رو به دست نمایندگان مجلس در شهرستان خودمون برسونیم
این نامه خیلی تاثیر داره
بهورزان محترم از شما عاجزانه تقاضا دارم که هر چه سریعتر این کار رو انجام بدین
آخه گذاشتین برا کی؟
این طرح یک فوریت به این آسانی هم به مجلس نرفته
نمیدونید چقدر نمایندگان محترم بهورزی در این مورد زحمت کشیدند
پس ما هم پا به پای نمایندگان باشیم و ازشون حمایت کنیمCvp: طرح نوشتن نامه به نمایندگان مجلس توسط بهورزان - fana - ۲۵-۵-۱۳۹۱ ۱۲:۴۸ عصر

چرا بهورزان محترم دست به کار نمی شوند تا پاره ای از مشکلاتشان برطرف شود؟؟؟؟؟؟
این کار عزم راسخ تمامی عزیزان را میطلبد
پس بیخیال نباشید و اطلاع رسانی کنید تا بلکه کاری انجام شود..Sad